Forum Akordeonistów Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
UWAGA WAZNE - SCHEMAT OPISYWANIA AKORDEONÓW
Autor Wiadomość
miras 
Główny Administrator Portalu

Wysłany: Wto 08 Lis, 2011   UWAGA WAZNE - SCHEMAT OPISYWANIA AKORDEONÓW

Zamieszczam schemat wg którego proszę opisywać swoje lub inne akordeony które będą znajdowały się w bazie akordeonów:

CZĘŚĆ MELODYCZNA

Dźwięki:
Skala:
Chóry:
Casotto:
Regestry:
Kominy:

KONWERTOR:

CZĘŚĆ BASOWA

*Manuał melodyczny

Dźwięki:
Skala:
Chóry:
Regestry:

*Manuał basowy

Basy:
Chóry:
Regestry:

Wymiary:

WAGA:

maxpel 
GOLD USER

Wysłany: Śro 09 Lis, 2011   

Miras, Potrzebna będzie chyba mała ściąga z przykładami. To może być bardzo trudne dla początkujących.

miras 

Wysłany: Czw 10 Lis, 2011   

No to podaję przykład:

Marka: Weltmeister
Model: Cantus IV

CZĘŚĆ MELODYCZNA

Dźwięki: 41
Skala:
Chóry: 4 LMMH
Casotto: tak LM
Regestry: 11
Kominy: brak

CZĘŚĆ BASOWA

KONWERTOR: brak

*Manuał melodyczny: brak

Dźwięki:------------
Skala:--------------
Chóry:-------------
Regestry:----------

*Manuał basowy

Basy: 120
Chóry: 4
Regestry: 5

Wymiary:
Waga:

Made in Germany

doniec 

można jeszcze dopisać DODATKOWE INFORMACJE o danym instrumencie.

maxpel 
GOLD USER

Uważam, że nie można nakazać osobom obowiązku wstawiania wszystkich informacji o instrumencie, bo jeśli ktoś nie potrafi określić jakichś wymaganych tu cech instrumentu, powinien wstawić tylko tyle ile zdoła. Taki ktoś może okazać się np. jedynym posiadaczem instrumentu, więc lepiej żeby napisał mniej (niekompletnie), ale na temat. Należy wymagać jedynie, aby dotyczyły wyłącznie danego modelu instrumentu i miały charakter informacyjny.

Informacje które proponuje zamieszczać tu miras, również rozszerzyłbym o poniższe ale nie ograniczając tej listy:

OGÓLNE:
    Marka:
    Model:
    Seria:
    Rodzaj stroików:
    Wymiary:
    Waga:
    Lata produkcji:
    Miejsce produkcji:
    Firma:
    Adres www:
    ...

CZĘŚĆ MELODYCZNA
    System: Piano/Gryf B/Gryf C/Harmonika/Concertina/inny
    Liczba przycisków:
    Skala: najniższy - najwyższy dźwięk
    Ilość chórów / chórów cassotto:
    Ilość regestrów / regestrów podbródkowych / innych:
    Cassotto/Żaluzje/Klapy:
    ...

CZĘŚĆ BASOWA
    Manuał melodyczny
    Ilość przycisków (barytonów):
    Skala: j/w
    Ilość chórów:
    Manuał basowy
    System: Standardbass/Harmonia/Helikon/Wiener/Club/Steirisch/inny
    Ilość przycisków:
    Ilość chórów:
    Ilość regestrów/innych przełączników regestrowych:
    ...

Można oczywiście przyjąć schemat - kolejność w jakiej powinno się zamieszczać te informacje. Proponuję Ustalić tu proste prawo do edycji pierwszego postu przez administratora/moderatora. Tzn. jeśli jakieś nowe informacje o modelu napłyną w dalszych postach zostaną przekopiowane do pierwszego postu. Na przykład nowe zdjęcie, rodzaj stroików stosowanych w instrumencie, lata produkcji itp.

Liczę, że znajdzie się miejsce w tym wątku na określenie czego tu nie wstawiać.
Może w efekcie powstanie regulamin (instrukcja).
Porządkując to forum pod kontem źle zamieszczonych wątków przeniosłem parę tematów umieszczonych w bazie do innych działów (np. Sprzęt ). Jedno nowe forum otworzyłem Wycena (klik) .
Pewnie z czasem pojawią się też sprecyzowane zakazy umieszczania informacji o kupnie, sprzedaży, lekcjach na ten model, renowacjach i innych rzeczach których głównym celem nie jest opis modelu.

Domyślam się, że ktoś kogo interesują informacje na temat jakiegoś modelu a w szczególności, gdy jest to świeży nabytek albo część kolekcji trafi bardzo szybko do bazy i będzie chciał umieścić pytanie typu:

-wyceńcie pomocy?
    -co sądzicie o tym modelu?
    -zobaczcie co kupiłem?
    -pochwalę się kupiłem model
    -jest do kupienia model...
    -taki czy siaki mam wybrać?
    -uczę się na takim..
    -znalazłem model zobaczcie sobie na jakimś serwisie.

Myślę, że dobrym rozwiązaniem na to będą inne działy.

Zabroniłbym tu:
Podawania linków do zdjęć z aukcji, licytacji, które wiadomo, że znikną.

Odnośnie kolekcji i galerii, które chcę, aby pozostały na tym forum - chcę je zgrupować w podkatalogu tego forum o nawie "Kolekcje i Galerie". Powstanie w odpowiednim czasie, po ustaleniu jak ma wyglądać układ wszystkich katalogów.

Przepraszam miras, za rozszerzanie tematyki wątku. Mam nadzieję na Twoją aprobatę.

hirek
Ekspert ds. napraw akordeonu

Miras ma bardzo słuszną koncepcję aby ustalić kryteria opisu instrumentu, myślę, że moglibyśmy wszyscy wspólnie dojść do jakiegoś konsensusu w ustaleniu ich listy.

Uważam, że kryterium dotyczące głosów jest jak najbardziej zasadne choć w tym samym modelu zmienne podobnież jak rodzaj gryfu, powinniśmy się nad tym zastanowić chyba, że mamy na celu opis danego egzemplarza.

maxpel 
GOLD USER

hirek, różnice gryfu należy ująć w osobnych wątkach choćby z tego względu, że zmieni się zarazem waga, ilość przycisków, skala.
Jeśli producent tak samo nazwał model klawiszowy i guzikowy, to w tytule wątku można to zaznaczyć w nawiasie np.:
Weltmeister - Supita (guzikowa)
Weltmeister - Supita (klawiszowa)
Pamiętaj, że jako administrator mogę zmieniać nazwy wątków i także je przestawiać. To może być rozwiązaniem takich problemów.

Jeśli chodzi ustalenie jednakowego sposobu opisu to oczywiście zgadzam się i popieram tabelaryczny jak widać w moim powyższym poście. Chcę, aby wzór który ustalimy był też podpowiedzią. Chcę też, aby był zrobiony wzorowo - zgodną terminologią. Na niektórych stronach można obejrzeć zestawienia instrumentów ale nie zawsze są poprawnie przygotowane. Uważam za błąd operowanie żargonem (kominy zamiast regestry podbródkowe / dźwięki zamiast przyciski/guziki/klawisze/basy).
Chcę w tym pozostawić jednak lukę na takie informacje, które nie są wspólną cechą pozostałych modeli po to, aby nie zniechęcać do podawania ciekawostek na temat modelu.

Accordion 

maxpel napisał/a:
dźwięki zamiast przyciski/guziki/klawisze/basy

podawanie dźwięków jest moim zdaniem dobre, ponieważ o ile w akordeonach klawiszowych jest to jednoznaczne z klawiszami o tyle w akordeonach guzikowych już nie, gdzie należy podawać ilość guzików plus właśnie ilość dźwięków, analogicznie jest w manuale melodycznym części basowej akordeonów z converterem lub bez, guziki nie pokrywają się z dźwiękami

maxpel 
GOLD USER

Podam tu za wzór firmę Excelsior , gdzie podają w guzikówkach przyciski 106(64) czyli, wszystkich 106 a (64) to rzędy podstawowe.
Ilość dźwięków to raczej słyszalna rzecz więc zważywszy, że po przełączeniu regestrów dochodzi 12 nowych na dole i 12 na górze ilość się nie zgodzi nawet w przypadku klawiszowego instrumentu.

Accordion 

ale tu chyba mylisz ilość dźwięków z skalą instrumentu, w tym Excelsiorze co podałeś w każdym chórze masz do dyspozycji tyle dźwięków 64, nie zależnie jaki chór załączysz masz do dyspozycji 64 dźwięki w klawiszowych standardowo 41 lub 45

tabelka firmy Bugari, podają ilość guzików a później ilość dźwięków dostępnych w każdym chórze

maxpel 
GOLD USER

Wysłany: Pią 11 Lis, 2011   

Skala to w naszej tabeli najniższy i najwyższy (przełączając oczywiście regestry).
W przykładzie 106(64) guzikówki licząc pojedyncze dźwięki tego instrumentu uzyskalibyśmy 64 dźwięki już z jednego chóru (256 z czterech). Zakładając że barwą pokryją się 16' 8' i 4' robi się nam 88 dźwięków + 64 z pobocznej 8' = 152 dźwięki możliwe do uzyskania.
Dlatego uważam, że lepiej podawać liczbę przycisków a nie dźwięków.

Accordion 

na ale przycisków mamy 106, należy rozgraniczyć skalę a ilość dźwięków dostępnych w jednym chórze, skala instrumentu obejmuję również manuał basowy

firmy podają ilość dźwięków w jednym chórze, więc i my się tego trzymajmy
Ostatnio zmieniony przez Accordion Pią 11 Lis, 2011, w całości zmieniany 1 raz  

miras 

Ja jestem zdania zeby sie nie zagłębiać w to że co regestr to jest podwojona liczba dźwieków po prostu jak jest pełna skala guzikowa to podawać te 64 i tyle.

maxpel 
GOLD USER

W naszej tabeli rozgraniczymy skalę części MD MM MB.
Liczba dźwięków skali we wspomnianym przypadku to 88 dźwięków.
Liczba (64) obejmuje liczbę dostępnych dźwięków przy włączonym pojedynczym chórze. Już przy włączonym tremolo liczba wynosi 128 i ma się nijak do 64. Wydaje mi się, że o ile można domyślić się o co chodzi w nazwie liczba dźwięków w języku potocznym, to nie jest to jednak poprawne ze względu na ich ilość w instrumencie.

Accordion 

liczba dźwięków w skali niekoniecznie ma 88, w akordeonie Borsini Bayanina 61b na 4' mamy C8 plus C8# czyli ponad skale muzyczną :smile: następne są trzy są o oktawę niżej

Odpowiedz do tematu