Forum Akordeonistów Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Nuty - ogólna dyskusja.

Znasz miejsce w którym można nabyć lub wypożyczyć nuty na akordeon?
Tak
0%
 0%  [ 0 ]
Nie
100%
 100%  [ 10 ]
Głosowań: 10
Wszystkich Głosów: 10

Autor Wiadomość
maxpel 
GOLD USER

Wysłany: Nie 27 Lis, 2011   Nuty - ogólna dyskusja.

W dziale nutowym wymieniamy informację o tym skąd wziąć tekst utworów muzycznych. Oferując koleżeńską pomoc zapominamy często o możliwości podawania miejsc w których można je po prostu nabyć na stałe lub wypożyczyć. Zachęcam gorąco do podawania nazw księgarni, bibliotek i sklepów jako odpowiedzi na zapytania. Mam nadzieję, że ten dział będzie zapełniał się adresami zarówno internetowymi jak i pocztowymi.
Proszę o wypowiedzi, jak powinny wyglądać wydawane nuty, o wydawnictwach, bibliotekach, sklepach, formie w jakiej są wydawane nuty, oprawie introligatorskiej, opracowaniach graficznych, przeznaczeniu itp.
Opiniowanie w tym temacie jest potrzebne i z pewnością przyczyni się do analizowania i rozwijania go przez kompozytorów, aranżerów, wydawców, bibliotekarzy i oczywiście wykonawców.

Dziękuję z góry za wszelkie wypowiedzi!

andree9
[Usunięty]

Wysłany: Nie 27 Lis, 2011   

popieram pomysl kolegi maxpela.nie chodzi mi bron boze o uzyczanie nut,ale..... tu na tym forum jest przejaw pasozycznictwa.ktos powie mam to,juz ogon sepow sie wlecze.jezeli o zyczliwosc chodzi jest roznie,przyklad chodzby ost.przeciez w koncu to wymiana nut,rozumowanie cos-za cos.z wieloma nutami jest faktycznie problem,dlatego sugestie jak najbardziej.ze zrozumieniem i zyczliwoscia pozdrawiam :wink:

maxpel 
GOLD USER

Andree9, zwyczaje jakie rozpowszechniły się na forach i są zwane dzieleniem się, mają ciemną stronę. Cieszę się, że ten problem jest wymieniony jako pierwszy, bo staje się bliźniaczym zjawiskiem podobnym do wymiany oprogramowaniem. Nawiąże do czasów kiedy komputery osobiste ZX Spectrum, Atari, Commodore weszły na nasz rynek w którym prawie nie można było dostać oprogramowania oprócz "kilku" pozycji abstrakcyjnie wycenionych. Naturalne stało się jego poszukiwanie i niestety pierwszym miejscem jakie było dostępne dla większości był najbliższy kolega z magnetofonem. O sklepach z oprogramowaniem nie było wiadomo i krążyły raczej słuchy, że gdzieś coś na pewno jest ale.... Podobnie jak z oprogramowaniem jest z utworami muzycznymi. Wiadomo, że istnieją utwory znane wielu akordeonistom - można powiedzieć popularne. Nie wiadomo jednak, gdzie można je kupić i jakie jest wydanie, kto to wydał jaki jest stopień trudności.
Na pewno jest setki osób, które mogłyby opracowywać nuty utworów i to w różnych wariantach. Jestem pewien że powstrzymuje je podstawowa rzecz jaką jest piractwo. Załóżmy, że przygotuję nuty (opracuję) poświęcając długie godziny, chcę być za pracę wynagrodzony a tu pojawia się ich kopia i informacja że ktoś odda to komuś za darmo i na dodatek otrzymuje publiczne podziękowania za koleżeńskość (!). W tej sytuacji wielu z nas zatrzyma takie nuty dla siebie.
W szkołach istnieją biblioteki ze zbiorami nut. Od niepamiętnych czasów praktykowane jest tam kserowanie nut przez uczniów ze względu choćby na utrzymanie ich oryginału przy "życiu". Wiadomo, że nuty utworu to nie książka , którą czyta się raz (góra kilka), tylko pomoc kartkowana setki i tysiące razy. W tej sytuacji jest uzasadnia się robienie jej kopii, bo jeśli oryginał zostanie zniszczony następny może się nie pojawić prędko lub wcale! Należy umieć jednak rozgraniczyć co służy nauce w szkole a co jest już piractwem. Inaczej mówiąc co jest zabezpieczeniem przed zniszczeniem a co kradzieżą.

scandalli 
Klub Forumowicza

Posiadam większość nut, w nich różne unikaty, ktorych nie ma w internecie. Jezeli ktos kiedyś będzie czegos potrzebował moze sie kontaktowac.

maxpel 
GOLD USER

Scandalli, jeśli ktoś poprosi Cię o nuty których jest wydawcą i prześlesz mu je, to jakich konsekwencji możesz się spodziewać?

[ Dodano: Pon 28 Lis, 2011 ]
Ponieważ jest to ogólny temat, pozwolę sobie zapytać, czy nie nurtuje Was problem niewiedzy o tym co w ogóle można grać z nut? Ściślej mówiąc jakie nuty wydano a nie mamy o ich istnieniu pojęcia. I dlaczego jeszcze nikt nie zrobił ogólnodostępnej listy i nie skatalogował literatury akordeonowej.

stas09 
Waldemar

Wysłany: Czw 28 Cze, 2012   

Wiele się mówi o nutach, na rynku są nuty utworów raczej znanych ale bardzo wiele jest takich o których żadko kto wie że są a których na rynku brakuje,przeglądałem i piszę w tej sprawie do PWM i cóż nie mają,dlatego uważam że wzajemna wymiana nut na akordeon byłaby najlepszym wyjściem,po to by ktoś otrzymał coś interesującego wzamian za coś, myślę że to jest sęsowne wyjście prawda ?? Rozumiem że należy przestrzegać prawa autorskie,ale jak coś zdobyć o czym dużo ludzi nawet nie wie że są??? :???:

maxpel 
GOLD USER

Wysłany: Czw 28 Cze, 2012   

stas09, słusznie. Sam zadaję sobie pytanie czego można szukać i gdzie. Mój pomysł na ułatwienie akordeonistom tej drogi to zrobienie katalogu utworów, zbiorów nutowych i innych podobnych w których można dowiedzieć się co istnieje i jak się dokładnie nazywa.
Pierwsze próby są na głównej stronie, ale prace wstrzymane ze względu na niepraktyczne katalogowanie. Analogicznie katalogu (obecnie nazwanego bazą) akordeonów.
Mógłbym stworzyć w dziale nutowym dział w którym można wpisywać tytuły zbiorów, dodając wydawnictwo listę utworów a wtedy każdy mógłby wpisywać pozycje które zna.
Mam jednak dylemat odnośnie tego co wpisywać w nazwie wątku tytuł utworu, tytuł zbioru, nazwisko kompozytora.
Myślę, że jak przebrniemy przez bazę akordeonów pod względem informatycznym, to stworzenie katalogu nutowego będzie przy tym przysłowiową pestką.

Klezmer 
Ekspert ds. Zasad Muzyki
Redaktor Portalu

Wysłany: Śro 07 Sie, 2013   

sklepy - duży wybór nut :
http://www.nokaut.pl/podr...a-akordeon.html
http://nuty.pl/nut-ako.htm

z Chomika :
http://chomikuj.pl/nosici...uty+na+akordeon - niewielki, ale ciekawy zbiór
http://chomikuj.pl/Tadkor/ - dużo nut na akordeon
Ostatnio zmieniony przez Klezmer Sob 10 Sie, 2013, w całości zmieniany 2 razy  

aro7777 
Redaktor Portalu

Wysłany: Czw 08 Sie, 2013   katalog nut na akordeon

Jestem bardzo za pomysłem skatalogowania wydawnictw na akordeon, z wykazem tytułów utworów zamieszczonych w danej publikacji. Sam jestem obecnie na etapie katalogowania i opisywania swoich zbiorów nutowych. Gdy skończę, na pewno udostępnię efekty swojej pracy. Podczas katalogowania odkrywam wiele utworów, do których nut poszukiwałem, a teraz okazuje się, że już je od dawna miałem :)

maxpel 
GOLD USER

Wysłany: Pią 09 Sie, 2013   

Na razie pozostaje nam tworzyć to w postaci listy, tabeli itp, bo kłopot jest z uruchomieniem bazy danych. To dotyczy nie tylko nut ale i akordeonów, kompozytorów, nagrań CD, nawet filmików YouTube ( o co można zapytać Ewka84, która robi to na zewnętrznej stronie).
Każdy z nas ma możliwość zrobienia własnej listy tylko kłopotliwe jest ich łączenie i sprawdzanie kto co już wpisał, czy nie popełnił błędów. Potem sortowanie wg: wydawnictw, tytułów, kompozytorów, itd .... to bardzo dużo pracy Dla wpisujących i dla informatyka.
Przy kilkuset pozycjach już można zwariować a są tysiące utworów.

Odpowiedz do tematu