Forum Akordeonistów Strona Główna
FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Powieści akordeonowe
Autor Wiadomość
aro7777 
Redaktor Portalu

Wysłany: Nie 29 Sty, 2012   Powieści akordeonowe

"Człowiek z akordeonem" - Anatolij Makarow
Powieść rosyjska.

Na peryferiach Moskwy w środowisku na wpół robotniczym, na wpół drobnomieszczańskim wyrasta chłopak obdarzony wielkim talentem muzycznym i aktorskim. Kiedy po ukończeniu wyższej szkoły teatralnej rozpoczyna karierę artystyczną - wybucha wojna. Wraca z niej Mitia jako półinwalida. O deskach scenicznych nie ma mowy. Ale Mitia, prawdziwy artysta, nie przestaje wierzyć w moc okruchów swego talentu, którymi chce obdarzać ludzi - jego gra na akordeonie, rozbrzmiewająca na podwórkach i uliczkach moskiewskich przedmieść, towarzyszy życiu ich mieszkańców często jako jedyne źródło artystycznych wzruszeń, kształtuje ich świat uczuciowy, daje im codzienną radość. Treścią powieści Makarowa obok losów Mitii jest właśnie życie i obyczaj moskiewskich przedmieść, rodzaje międzyludzkich więzi, zanikanie starych wartości, tworzenie się nowych.

[Książka i Wiedza, 1980]

„Chciałabym grać na akordeonie” – Francoise Mallet-Joris

"Akordeonowe zbrodnie" - Annie Proulx

"Akordeonowe zbrodnie" rozpoczynają się w 1890 roku na Sycylii, gdy budowniczy akordeonów i jego syn wyruszają do rojnego, dającego nadzeję na lepsze życie Nowego Orleanu. Za cały bagaż mają niewiele oprócz pięknego, zielonego akordeonu. Nim minie rok, ów instrument przeniesie opowieść Proulx do innej społeczności imigrantów.

Potomkowie Meksykanów, Afrykańczyków, Polaków, Niemców, Norwegów, Irlandczyków, Basków, Szkotów, Cajunów odnajdują drogę do kultury amerykańskiej kosztem własnej tożsamości, języka i tradycji. Muzyka akordeonowa jest ich ostatnim łącznikiem z przeszłością - głosem dającym wyraz ich fantazjom, smutkom, żywiołowej radości - chociaż i ona musi ulec zmianom.

Znacie jakieś inne utwory literackie, w których główną rolę odgrywają akordeoniści?
Ja w swojej kolekcji posiadam tylko te trzy tytuły.

miras 
Główny Administrator Portalu

Wysłany: Nie 29 Sty, 2012   

Brawo Arek poruszyłeś ciekawy wątek, gdybyśmy mieli więcej materiałów to można byłoby zrobić z tego artykuł. Mi najbardziej spodobała się 1 pozycja,piękna historia. Na pewno kiedyś przeczytam tą książkę:)

lakwer 

Wysłany: Nie 05 Lut, 2012   

a moze napiszcie jakas ksiazke?

miras 
Główny Administrator Portalu

Wysłany: Nie 05 Lut, 2012   

Ja kiedyś napisze. Już mam tytuł. "Jak zarobiłem pierwszy milion grając na akordeonie " :grin: . Nie mylić z fantastyką :razz:

Odpowiedz do tematu