To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Akordeonistów
Forum Polskiego Portalu Akordeonowego

Z akordeonem w Świat - SLOGANY AKORDEONOWE

Admin - Czw 21 Maj, 2009
Temat postu: SLOGANY AKORDEONOWE
Jakie znacie ,,potoczne nazwy " związane z akordeonem, jednak nie potoczne nazwy akordeonu, bo o tym jest już stosowny temat. Nie wszyscy wiedzą, że potocznie zwane ,,KOMINY" to regestry podbrudkowe. Znacie jeszcze jakieś typowe nazwy rozumiane tylko przez akordeonistów?
michau - Czw 21 Maj, 2009

grill to oczywiście sławetna galeryjka zakrywająca i ochraniająca mechanizm dyszkantowy ;D
Admin - Pią 22 Maj, 2009

sztachety (gram na sztachetach)- klawisze (gram na klawiszach)
doniec - Pią 22 Maj, 2009

niektórzy na guziki mówią PASTYLKI
gizmo666 - Pią 22 Maj, 2009

kaloryfer - rozciągnięty miech:)
maxpel - Pią 22 Maj, 2009

Wybieracz, wymiatacz - sprawny technicznie akordeonista.
Wybierka, wybieranka, przebieranka, palcóweczka - widoczny efekt pracy sprawnego technicznie akordeonisty. Obejmuje szybkie, efektowne granie.
Kwasy - utwory akordeonowej muzyki współczesnej (określenie przeważnie nie lubiane przez twórców tej muzyki)
Kwasić, pitolić, kasztanić - mylić się, źle wykonywać / wykonywać muzykę współczesną.
Rzeźbić - grać w sposób szkolny, bez wyczucia i interpretacji / również mylić się.
Rzeźbiarz - akordeonista, który rzeźbi / człowiek bez wyobraźni muzycznej.
Pakować - grać siłowo.
Magik, czarodziej - akordeonista, który po występie budzi pytanie u słuchających - jak on to zrobił?
Kaleczyć
- mylić się , szczególnie w miejscach w których usłyszy to nawet amator.
Położyć utwór, koncert - zepsuć wykonanie, źle zagrać, pozostawiając po sobie niesmak.
Ściemniać, ściemnianie - zagrać nie to co trzeba, tak aby nie zwracać uwagi na pomyłki.
Delirka - tremolando lub rykoszet
Spiner - akordeonista, który zawsze jest spięty przed, podczas i po graniu.
Wykosić - zwyciężyć z druzgocącą przewagą.
Perełki - staranny sposób wykonania nut, aby każda była dźwięczna, równa i oczywiście właściwa.
Kiksy - pomyłki
Orać - mozolnie, wolno ćwiczyć.
Pływanie - częste mylenie się wynikające z niezapamiętania treści utworu.
Popłynąć - zdyskwalifikować się podczas wykonania przez popełnianie pomyłek.
Odlecieć - zapomnieć o publiczności podczas grania.
Ślizgać się - szybko z refleksem nadrabiać pomyłki.
Gniot - trudny, długi, nieefektowny, brzydki utwór.

miras - Pią 22 Maj, 2009

Mnie od samego poczatku rozwalaly rzezbic i rzezbiarz haha.Do teraz tak mowie.
aras_ak - Pon 13 Lip, 2009

ja ostatnio słyszałem, ze na guziki mówi sie jeszcze DOMOFON :D :lol:
miras - Wto 14 Lip, 2009

To juz stare:P u nas w muzyku tak od razu mowili na cyje heh
aras_ak - Śro 15 Lip, 2009

no ja pierwsze co ostatnio usłyszałem :P
lajkonix - Nie 04 Gru, 2011
Temat postu: Re: SLOGANY AKORDEONOWE
Admin napisał/a:
potocznie zwane ,,KOMINY" to regestry podbrudkowe

... w niektórych regionach znane także jako "brodawki" (do ujęcia w słowniku).
Jednakowoż, pytając akordeonistkę o posiadanie takowych w swoim instrumencie, lepiej zapytać o regestry podbródkowe. Unika się odebrania w pysk.

Lajkonix
panta rei - wszystko w płynie

Klezmer - Pią 09 Gru, 2011

Świetny pomysł - proponuję, by załozyciel tematu robił z tego równolegle "Słownik gwary akordeonowej" i umieścił na Portalu obok "Słownika technicznego". Nalepiej w arkuszu Excela, bo łatwo się tam segreguje alfabetycznie a hasła można kopiować do niego bezpośrednio stąd.
lajkonix - Pią 09 Gru, 2011

Klezmer napisał/a:
Świetny pomysł - proponuję, by załozyciel tematu robił z tego równolegle "Słownik gwary akordeonowej" i umieścił na Portalu obok "Słownika technicznego". Nalepiej w arkuszu Excela, bo łatwo się tam segreguje alfabetycznie a hasła można kopiować do niego bezpośrednio stąd.

Szanowny Panie Ekspercie,
Dzięks za poparcie.

Lajkjonix

Przeczytałem wysztskie Pana Eksperta wykkłady, Szacun wielki. Szcun za dzielenie się wiedzą.
Za darmo i z serca. Szacun za brak rozróżnienia na samouków i szkolnych-uków. Piszesz Pan, Drogi Panie Ekepsercie, w swoich postach do wszystkich nas. Taka winna być misja Portalu. Miłość do cyji nade wsztsko - bez względu na umiejętności. :lol:

---------------------------------------------------------------------
lajkonix, jeśli odpowiadasz na post
bezpośrednio nad Twoją odpowiedzią
nie cytuj go niepotrzebnie.

administrator
----------------------------------------------------------------------

Klezmer - Pią 09 Gru, 2011

O, la, la - ale mi się "dostało" - dzięki za słowa uznania.

P.S. Od początku nie podobała mi się nazwa tego działu i nawet o tym pisałem, ale nic nie wskórałem - osobiście wolę okreslenie "amator". Sam zresztą tak się traktuję, bo edukację muzyczną zakończyłem w połowie szkoły średniej - zwłaszcza jeśli idzie o akordeon, bo moim głównym instrumentem był fortepian. Sam się też sobie dziwię, że po tylu latach teoria nie wyparowała mi z głowy i mogę dzielić się nią z innymi.

lajkonix - Czw 19 Sty, 2012
Temat postu: Hasło dnia
KEEP SQUEEZING GUYS!

Czego wszystkim i sobie życzę.

Lajkonix