To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Akordeonistów
Forum Polskiego Portalu Akordeonowego

Sprzęt - Klapki metalowe w akordeonie Hohner Virutola III- Wymiana?

sebiano - Wto 19 Mar, 2013
Temat postu: Klapki metalowe w akordeonie Hohner Virutola III- Wymiana?
Witam! Zajmuję się akordeonami Hohner od niedawna i mam pytanie dotyczące klapek bo do tej pory wszystkie moje akordeony miały klapki drewniane a ten nowy zakupiony ma metalowe jest to hohner VIRTUOLA III ma bardzo piękny dzwięk ale przepuszcza z niektórych trochę powietrze z pod tych klapek- skóra pod nimi jest wyrobiona i chciałbym wymienić na nową...
Moje pytanie brzmi jaki potrzebuje materiału na to, gdzie to można kupić albo ile to by kosztowało w serwie??

Jest to akordeon 3 chórowy i ma tylko 2 chóry basowe, gdzie tez tam lekko przepuszcza myślę ze to te skórki sa stare??? Proszę o pomoc tu na forum lub mój adres sebasalwa@wp.pl

dzidek65 - Śro 20 Mar, 2013

A nie są pokrzywione zawiasy klapek? Moze nie przylegają. Ja mam przedwojenne Hohnery i trzymają powietrze. Pierw trzeba sprawdzić ,czy przylegają klapki. Najlepiej widać to po wyjęciu głośnic . Albo można sprawdzić tunerem,który to dżwięk się odzywa niepotrzebnie.
sebiano - Śro 20 Mar, 2013

Dzięki Dzidek! za szybką odpowiedz. Oczywiście sprawdzę to tak właśnie jak napisałeś. Po stronie klawiszy to tylko powietrze przepuszcza, żaden głos sie nie wydobywa a po stronie basowej to 2 głosy sie wydobywały ale znalazłem je dociskając klapki po kolei śrubokrętem i jest ok
Klapki oczywisnie niektóre stukaja metalem i dlatego myśle ze jakby były wyrobione... o Ta stara skóra na tych klapkach jak oglądam to z wierzchu klapki, to co dolega do dziurki głosnicy jet gładkie a jak sie ja lekko oderwie do góry to jakby było cos zmurszałe,- jakby zjedzone- nie ma to konsystencji filcu, jakby coś sie zwietrzyło...
Tylko te klapki metalowe maja takie gumki, które sa zakładane na drut klawisza i niekróre sa stare (popękane) myśle że do wymiany, gdzie to kupić???

cinszcz - Śro 20 Mar, 2013

Poszukaj tutaj
http://allegro.pl/klapki-...3089064217.html

dzidek65 - Śro 20 Mar, 2013

A nie powinna tam być skóra pod klapkami? W tych starszych byla sama skora.Nowsze mają skorkę na filcu.Ja to zmienialem w swoim akordeonie w klawiaturze. 3 i pół godz, roboty. Z basami gorzej,bo sa pod mechanizmem. W niektórych Hohnerach da się basy wyjąć podzielone na 2 warstwy . Gorzej,jak mechanika jest wloska(miałem 2 z taką) i wtedy trzeba rozbierać basy doszczętnie.
sebiano - Czw 21 Mar, 2013

Myślę, że to i sama skórka tylko klej tak sie skrystalizował.. A gdzie takie skórki można kupić???
dzidek65 - Pią 22 Mar, 2013

Są na Allegro,ale skóra na filcu. Będzie lepiej trzymać.
sebiano - Wto 16 Kwi, 2013

dzidek65 napisał/a:
Są na Allegro,ale skóra na filcu. Będzie lepiej trzymać.

Zaraz kupię Sam wymienię albo ktoś mi wymieni:)
Pozdrowiam i dzięki za odpowiedzi

marstan - Wto 16 Kwi, 2013

Skórki, filc, kleje jak się dobrze poszuka ta prześlą do domu. Ale to wszystko połączyć z dekawkami to nie lada wyczyn- trzeba trochę pomyśleć i zero pośpiechu!
sebiano - Śro 17 Kwi, 2013

marstan napisał/a:
Skórki, filc, kleje jak się dobrze poszuka ta prześlą do domu. Ale to wszystko połączyć z dekawkami to nie lada wyczyn- trzeba trochę pomyśleć i zero pośpiechu!

Te moje klapki są bardzo łatwo zamontowane są naciągnięte na druciki, gdyż maja one gumki na tych metalowych klapkach. Filc kupuje ze skórką już:) Teraz tylko JAKIEGO UŻYĆ KLEJU?????

JAKIEGO UŻYĆ KLEJU?????

[ Dodano: Sro 17 Kwi, 2013 ]
dzidek65,

Witam DZIDEK! : Jakiego użyć kleju do tych klapek???? Proszę o pomoc:) :mrgreen:

marstan - Śro 17 Kwi, 2013
Temat postu: JAKIEGO UŻYĆ KLEJU?????
Wymieniałem uszczelki na metalowych klapkach które do drutów były przylutowane-było trochę kombinacji. Przy gumowych trzymaczach / wekslach/ doradzał bym;
1. zdemontowanie klap od dżwigni razem z gumkami, oznaczyć je /by trafiły na tą samą dżwignię/.
2. Dokładnie je oczyścić /nie porysować i nie pokrzywić/
3. Przykleić do taśmy 2-stronnie klejącej klapki, tak by "taśma" pokryła całą powierzchnie styku z filcem.
4. Porozcinać klapki zostawiając papier izolacyjny.
5. Pojedyńcze klapki po zdjęciu papieru naklejać na f i l c ciasno obok siebie by było jak najmniej odpadów /filc amortyzuje skórka uszczelnia/.
6. Rozcinać b. ostrym jak /brzytwa/ nożykiem dokładnie prostopadle wzdłuż wszystkich krawędzi klapki.
7. Zamontować klapki na swoje miejsce, wypoziomować klawiaturę i grać dalej.

sebiano - Śro 17 Kwi, 2013
Temat postu: Re: JAKIEGO UŻYĆ KLEJU?????
marstan napisał/a:
Wymieniałem uszczelki na metalowych klapkach które do drutów były przylutowane-było trochę kombinacji. Przy gumowych trzymaczach / wekslach/ doradzał bym;
1. zdemontowanie klap od dżwigni razem z gumkami, oznaczyć je /by trafiły na tą samą dżwignię/.
2. Dokładnie je oczyścić /nie porysować i nie pokrzywić/
3. Przykleić do taśmy 2-stronnie klejącej klapki, tak by "taśma" pokryła całą powierzchnie styku z filcem.
4. Porozcinać klapki zostawiając papier izolacyjny.
5. Pojedyńcze klapki po zdjęciu papieru naklejać na f i l c ciasno obok siebie by było jak najmniej odpadów /filc amortyzuje skórka uszczelnia/.
6. Rozcinać b. ostrym jak /brzytwa/ nożykiem dokładnie prostopadle wzdłuż wszystkich krawędzi klapki.
7. Zamontować klapki na swoje miejsce, wypoziomować klawiaturę i grać dalej.

Czyli uważasz, że taśma dwustronna wystarczy zamiast kleju??

PS
te klapki metalowe to maja kształt jak patrzysz z przodu literki C z tym ze boki klapki maja ok 1 milimetra

dzidek65 - Czw 18 Kwi, 2013

Dobra taśma dwustronna powinna trzymac. Ja do drewnianych klapek kleiłem butaprenem szybkoschnącym z b.dobrym efektem.
sebiano - Czw 18 Kwi, 2013

dzidek65 napisał/a:
Dobra taśma dwustronna powinna trzymac. Ja do drewnianych klapek kleiłem butaprenem szybkoschnącym z b.dobrym efektem.

Dzięki za odpowiedz. Jeszcze się zastanowię co wybiorę klej czy taśmę. Pozdrawiam

marstan - Czw 18 Kwi, 2013
Temat postu: JAKIEGO UŻYĆ KLEJU?????
Na taśmę dwustronna zrobiłem klapki w ak.Budtstadt 96 b. na dyskancie i w basach chyba 6-ć lat temu i trzymają do dnia dzisiejszego.
Jak nie spróbujesz, to się nie przekonasz. Pozdrawiam Marstan.