To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Akordeonistów
Forum Polskiego Portalu Akordeonowego

Słowniczek techniczny - Akordy durowe

maxpel - Nie 22 Maj, 2011
Temat postu: Akordy durowe
AKORDY DUROWE.
Proszę definiować hasło AKORDY DUROWE, które zostanie zamieszczone w Słowniczku technicznym.

Ryszard - Nie 22 Maj, 2011

trójdźwięki zbudowane z interwałów tercji wielkiej [między prymą, a tercją akordu] i tercji małej [między tercją i kwintą akordu]; jest to też nazwa rzędu w standardowym manuale basowym - trzeci rząd [licząc od miecha]. zawiera on akordy durowe dźwiękowo odpowiadające dźwiękowi basu podstawowego, który leży w tym samym szeregu guzików [dźwięk basu podstawowego jest prymą akordu].
maxpel - Sob 07 Sty, 2012

Akordy durowe - przyciski umieszczone w 3 rzędzie (w systemie stradella). Pojedynczy przycisk uruchamia trzy dźwięki jednocześnie: prymę, tercję i kwintę. Tonację akordów durowych zgodne są w szeregach z basami podstawowymi będącymi ich prymą. Układ akordów durowych w rzędzie jest kwintowy (tonacja kolejnego przycisku, licząc w górę rzędu, zmienia się o kwintę - C, G, D, A, E, F#, itd. ).
12 akordów durowych jakie można wydobyć wykorzystując rząd akordów durowych zawiera się w jednej oktawie, stąd 5 akordów ma postać zasadniczą , 3 jest w drugim przewrocie, i 4 w pierwszym. Dźwięki akordów mogą być zwielokrotnione w oktawach.

cinszcz - Sob 07 Sty, 2012

maxpel napisał/a:
prymę, tercję i kwintę.

akordy molowe maja podobne interwały, przydałoby się okreslic b. precyzyjnie tzn
Ryszard napisał/a:
tercji wielkiej [między prymą, a tercją akordu] i tercji małej [między tercją i kwintą akordu]

lajkonix - Sob 07 Sty, 2012

Drogi Maxpelu,
W propozycji Ryszarda podobało mi się to, że rozdzielił on definicję na dwie części:
a) część ogólna - zestaw trzech dźwięków, zawierających ....
b) w szczególności - rząd guzików w Stradelli....
W Twojej definicji wychodzi mi, że akordy durowe to wyłącznie rząd guzików. Czy taka była Twoja intencja - nie wiem. Jeśli jest to niezamierzone, to wydaje mi się, że warto byłoby utrzymać taką strukturę definicji jak zaproponował Ryszard, z opisem struktury trójdźwięku, a potem dołożyć Twoje wyjaśnienia dotyczące basów.
Pozdrawiam,
Lajkonix
panta rei - wszystko w płynie

PS. Szacun dla Twojej ogromnej roboty. :mrgreen:

maxpel - Sob 07 Sty, 2012

Lajkonix, cinszcz, słowniczek techniczny dotyczy mechaniki akordeonu. Wątek dotyczy akordów (przycisków) durowych w akordeonie.
Nie będziemy skupiać się więc na budowie akordu durowego jako terminu z harmonii muzyki. Analogicznie będzie w przypadku wszystkich innych haseł słowniczka technicznego.

lajkonix - Sob 07 Sty, 2012

OK. Jasne.
L.

maxpel - Śro 18 Sty, 2012

Akordy durowe - nazwa przycisków umieszczonych w 3 rzędzie (w systemie stradella). Układ przycisków w rzędzie jest kwintowy, ponieważ tonacja kolejnych przycisków w górę rzędu, zmienia się o kwintę (... Db, Ab, Eb, Bb, F, C, G, D, A, E, F#,C# ...). Pojedynczy przycisk uruchamia jednocześnie 3 składniki trójdźwięku durowego: prymę (I), tercję wielką (III) i kwintę czystą (V). Dźwięki prym akordów są takie same (lub przesunięte o oktawę) jak dźwięki basów podstawowych z tych samych szeregów.
Rząd akordów durowych niezależnie od ilości przycisków umożliwia uzyskanie maksimum 12-stu trójdźwięków durowych zawierających się w obrębie septymy wielkiej np. od e do d#1. Wynika z tego że, 5 akordów ma postać zasadniczą (I,III,V), 3 jest w drugim przewrocie (V,I,II) a pozostałe 4 w pierwszym przewrocie (III,V,I).
W celu zmiany barwy dźwięków akordów durowych powiela się je bądź przenosi oktawami. Efekt ten uzyskuje się przez zmianę regestrów.Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group