To jest tylko wersja do druku, aby zobaczyć pełną wersję tematu, kliknij TUTAJ
Forum Akordeonistów
Forum Polskiego Portalu Akordeonowego

Naprawa i konserwacja - Brzęczenie głosów

Telemah - Wto 15 Gru, 2009

Hmm akurat victoria była 1-szą cyją której zafundowałem większy lifting, wczesniej prócz prostych regulacji oraz podstrajaniem 2- czy 3 głosów nic nie robiłem . Przygotuj się na to, że tu ci guzik odpadnie i trzeba będzie wkleić, tu się bas jeden zatnie....miech się rozszczelni itd.... to polskie cyje już takie są...aczkolwiek Polonez i tak jest jesze jednym z lepszych modeli i ma aluminiowe zdejmowalne klapki dolotowe w tańszych polskich cyjach klapki są z szarego tworzywa sztucznego które kruszeje z wiekiem i zaczyna pękać samo z siebie gdybym nie zalał żywicą epoksydową pęknięć to po krótkim czasie połowa klapek by się rozsypała sama przy energicznej grze.Zamiast skórek w rogach miecha jest derma która po latach jest krucha etc....
eu - Wto 15 Gru, 2009

Myślę że jeszcze wrócę do zabawy z naprawianiem :smile: za jakiś czas :smile: . A Twoja pierwsza naprawa jak wyglądała jeśli można wiedzieć?
Telemah - Wto 15 Gru, 2009

Pierwsza naprawa to było uszczelnienie i regulacja radzieckiego akordeonu ten sam instrument przyczynił się do mojego pionierskiego strojenia :smile:
eu - Czw 17 Gru, 2009

No ja widać nie jestem taki pojętny żeby od razu robić wszystko dobrze :smile: ale uważam że mam szansę się podszkolić bo zawsze interesowały mnie instrumenty muzyczne - także od środka. Kombinuję teraz z budową liry korbowej, bardzo ciekawy instrument :smile:
Telemah - Czw 17 Gru, 2009

eu napisał/a:
Kombinuję teraz z budową liry korbowej, bardzo ciekawy instrument :smile:

Nie musisz kombinować pytaj a odpowiem.Zbudowałem już 2 szt. Tak w ogole to stażowałem u lutnika specjalizującego się w instrumentach ludowych i dawnych więc w razie "w" mogę Ci udzielić paru porad.

Ps.Plany Liry nie są Ci potrzebne ,musisz tylko rozgryźć i zrozumieć tzw. menzurację instrumentów strunowych i zachować dokładność menzury.Reszta to już tylko zależność brzmienia od materiałów.Jaką chcesz robić jaki typ ?? Ile strun ile tangentów ? Załóż osobny temat to z chęcią pomogę.

eu - Nie 20 Gru, 2009

I kurde pojawia mi się nowy problem z moją cyją, rzeczywiście się sypie bo nagle od tak regestry zaczęły bardzo ciężko chodzić... zerknąłem pod galeryjkę i stwierdzam żę dźwignie poszczególnych głosów chodzą ale okropnie ciężko... co powinienem zrobić żeby nie rozwalić tego całkiem, bo słyszałem że te elementy lubią się łamać...?
dzidek65 - Pią 14 Sty, 2011

Witam. Weż ten akordeon postaw na komodzie i nie ruszaj,albo rzuć pod czołg. Ma wartość chyba tylko historyczną Ja mialem polskiego mazura120. Glosy sypały się jak sieczka. ZlaLożyłem inne. To samo .Wreszczie zalożyłem od weltmeistera. Grały lepiej,ale sporo ciszej,niż w oryginalnym pudle niemieckim. Sprawa zakończyła się w komisie. Solidny był tylko futerał. I w tę stronę powinna iść BFA.
aqustic - Pon 04 Kwi, 2011

Masz albo skórki uszkodzone, albo wosk puscil i dlatego głosy brzęczą
Maniu58 - Nie 31 Lip, 2011

Wywal to na śmietnik i zapomnij.Dzidek ma absolutną rację !